Церква Непорочного Зачаття ПДМ

Храм, де зберігається одна з найвідоміших чудотворних ікон Поділля – сльозоточивий образ Матері Божої. Пам’ятка архітектури національного значення в Україні. Святиня є зменшеною копією церкви Іль-Джезу в Римі.

Коштом та стараннями буцнівського старости Андрея Шумлянського в 1744 році було збудовано кам’яну церкву для отців Василіян, яку назвали в честь Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії.

Понад два з половиною століття на головному престолі храму є  Буцнівська чудотворна ікона Божої Матері – християнська святиня України, копія Ченстоховської (Белзької) чудотворної ікони, яка належить до двадцятки плачучих ікон України. Намальована на полотні та оздоблена цінним металевим окладом.

У церкві зберігаються мощі священномученика Йосафата Кунцевича та преподобної матері Терези з Калькути. А також є дві скульптури майстрів зі школи славетного Пінзеля.

Подарував ікону Божої Матері громаді церкви тодішнього містечка Буцнів староста Матвій Цивинський у 1729 році, а в 1737-му її чудотворність особливою грамотою підтвердив Львівський унійний митрополит Атанасій Шептицький. Через рік за сприяння буцнівського старости Андрея Шумлянського відбулася коронація чудотворної ікони.

Буцнівська ікона Пречистої Діви Марії прославилася великими чудами. Перше було те, що Божа Мати на цій іконі плакала правдивими сльозами на очах багатьох людей, присутніх у той час в церкві. Відповідно до записів літопису Буцнівської василіанської обителі, з 1731 до 1751 р. за її заступництвом сталося понад 60 чудесних зцілень від хвороб і каліцтв. Є зокрема запис, що саме завдяки молитвам перед цією іконою війська християнських держав здобули перемогу над турками під Хотином у 1739 році.

Буцнівський храм Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії вписаний в історію Української греко-католицької Церкви ХХ ст. завдяки подвижницькій духовній та громадсько-політичній діяльності отця Ісидора Глинського та ісповідника віри
отця Василя Куриласа, який упродовж десяти років страждав за Христову віру у більшовицьких таборах. Відомо, що перед Другою світовою війною з візитацією на парафію приїжджав митрополит Андрей Шептицький, а в 1937 році тут бував владика Микита Будка, перший єпископ УГКЦ в Канаді.

Наприкінці 1890-их років церква була прикрашена розписом руками видатного художника Корнила Устияновича.

Від 2015 року настоятелем церкви є отець Євгеній Кобильник – декан Великоберезовицького деканату, доктор богослов’я та викладач Тернопільської вищої духовної семінарії.

У 2017 році Святіший Отець Франциск Папа Римський особливим Декретом, через Апостольську пенетенціарію, надав храму Непорочного зачаття Пречистої Діви Марії статус повного відпусту в першу неділю після Різдва Івана Хрестителя, у свято Верховних апостолів Петра і Павла, у свято Непорочного зачаття Пречистої Діви Марії.

2017 року у Буцневі відбулася Архієрейська Літургія з нагоди 280-річчя проголошення Буцнівської ікони Божої Матері чудотворною.

Кожної першої суботи місяця о 10 годині перед чудотворною іконою проводяться молитви на оздоровлення.