Церква святих апостолів Петра і Павла

  • image3
  • image1
  • image2
  • image4
  • image5
  • image6
  • image7
  • image8

Культова споруда, колишній костел святого Войцеха, безперечний шедевр галицького історизму, нині – парафіяльний храм Православної Церкви України. Пам’ятка архітектури місцевого значення.

На кошти інженера Теодора Серватовського в 1889-1891 роках у Буцневі збудували неороманський римо-католицький костел за проєктом видатного львівського архітектора Юліана Захарієвича – проєктанта головного корпусу нині Львівської політтехніки. Будівля мала бути родинною усипальнею-мавзолеєм.

Будівництвом керував Іван Левицький, український архітектор, власник відомої львівської будівельної фірми, компаньйон Захарієвича та викладач Олександра Лушпинського – видатного українського архітектора, вихідця із с. Буцнів.

В костелі був орган, а також репродукція чудотворної ікони Белзької Богоматері. Будували з пісковику, перекривали червоною черепицею. Храм мав і башту-дзвіницю, яку підірвали у Першу світову війну.

Освятив костел під титулом святого Войцеха львівський єпископ Ян Пузина.

Цікаво, що з тильного боку храму, при апсиді, зберігся гробівець Серватовських з горельєфом мадонни і написом: «Тут спочиває Генрика з Крушевських (Серватовська), померла на 36 році життя, дня 20 грудня 1880 року. Хай упокоїться її душа». Очевидно, дружина Теодора Серватовського була похована в родинному гробівці.

Костел сильно постраждав у період двох світових воєн. До його відновлення активно доклалася жителі Буцнева.

1993 року у цьому приміщенні зареєстровано громаду Української Православної Церкви Київського Патріархату (від 2018-го ­– Православної Церкви України). Настоятелем цього храму впродовж двох десятиліть був отець Мирон Гах – духовний пастир, розумний теолог, художник й архітектор, канцлер Тернопільської єпархії, викладач Тернопільської духовної семінарії. Нині він очолює парафію Покрови Пресвятої Богородиці ПЦУ у с. Мишковичі.

Від 2013 року настоятелем храму святих апостолів Петра і Павла є отець Олег Гах – секретар єпархіальної ради Тернопільської єпархії ПЦУ.

Під їхнім керівництвом відновлено зруйновану стелю, збудовано дзвіницю та новий мур навколо церкви, встановлено нові високохудожні двері з різьбленим зображенням святих апостолів Петра і Павла – небесних покровителів храму. Церква поповнилася новими образами, окремі з яких написав протиієрей Мирон. На території храму збудовано капличку на честь ікони Божої Матері «Життєдайне джерело».

11 липня 2021 року, напередодні свята славних і всехвальних першоверховних апостолів Петра і Павла, у с. Буцнів відзначили 130-річчя храму. Було звершено чин освячення нового Престолу та оновлення храму архиєпископом Тернопільським і Кременецьким Нестором за участі численного духовенства України.